Reichenau je dalším z trojky ostrovů ležících na Bodamském jezeře. Rozloha ostrova je 4,5 km2 a s pevninou jej dodnes spojuje sypaná hráz z roku 1838 dlouhá téměř 2 km. Na hrázi je vybudovaná silnice a díky tomu se můžeme na ostrov dopravit např.
Autem (přes hráz)
Autobusem (na ostrově najdeme hned několik autobusových zastávek)
Přívozem z Allensbachu (romantika na lodi)
Na kole (pro aktivnější výletníky)
Pěšky (hezkou procházkou cca 3 km z parkoviště na začátek ostrova)
Na ostrově je velké množství kostelů, s přihlédnutím k jeho rozloze by se dalo říct, že je kostel na každém rohu. Určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu benediktinského kláštera nebo třeba nahlédnout do kostela sv. Petra a Pavla, kostela sv. Jiří a chrámu Panny Marie. Koho by nezaujala prohlídka církevních památek má na výběr čtyři musea, bylinkářskou zahradu Walafrida Strabona, nejvyšší bod ostrova Hochwart nebo třeba zámky Windegg a Konigsegg.
Ostrov je díky benediktinskému klášteru a dalším významným památkám na svém území zapsán na Seznamu památek UNESCO od roku 2001. Ostrov určitě stojí za návštěvu, i pokud nejste zrovna příznivci památek, jako v celé oblasti kolem Bodamského jezera i zde je nádherná krajina určená na procházky a koupání.
Benediktýnský klášter
Klášter založený biskupem Pirminem v roce 724 nesl dříve název Augia. Během svého rozvoje se v prostorách kláštera vystřídalo velké množství významných osobností, ale největšího rozmachu dosáhl klášter v 9 – 12 století. V době svého rozpuku se klášteru dostalo četných výjimek, jako bylo osvobození od cla, svobodná volba a imunita. Nejvýrazněji je s klášterem spojen sv. Primin, který je do dnešní doby patronem ostrova.
Kostel Panny Marie a sv. Marka
V dnešní době farní kostel, který je velmi význačný, jelikož uchovává svaté relikvie. Nejstarší část kostela byla vysvěcena již v roce 816. V kostele jsou ostatky sv. Marka a Svaté Krve. V roce 888 byl zde také pochován Karel III. Kostel byl postupem času přestavěn na románskou basiliku s nádherným gotickým chórem. K uctění památky relikvie Svaté krve se na ostrově každoročně koná svátek ,, Svaté krve“ vždy v období kolem velikonoc. Při oslavách jsou vynášeny relikvie a slavnost je spojena s bohoslužbou, průvodem a oslavami.
Hochwart
Jde o nejvyšší bod ostrova s nadmořskou výškou 398 metrů. Tyčí se ovšem pouze 41 metrů nad ostrov. Při příznivém počasí máme možnost vidět ostrov jako na dlani, vinice, kostely, muzea, zkrátka celý ostrov nám doslova leží nohou. Budova na vršku byla postavena dříve jako čajovna, dnes slouží jako keramická dílna s atelierem.
Zámky
Na ostrově se nacházejí dva zámky Windegg a Konigsegg. První zmiňovaný, zámek Windegg je původně ze 14 století přestavěný v dnešní době na třípodlažní penzion. V zámku se nacházeli kaple s křížovou klenbou, knihovní sál. Penzion je dnes využíván jako konferenční prostory a není zpřístupněn veřejnosti. Druhý zámek Konigsegg najdeme v blízkosti přístavu. Dnes se zámek používá jako specializovaná škola se zaměřením na logopedii. Během let byl zámek několikrát přestavěn a jako každý nesčetněkrát změnil majitele. Zámek je od roku 1998 školou a není přístupný veřejnosti. Bohužel jak je zmiňováno ani jeden ze zámků neslouží svému původnímu určení a není volně přístupný, ale určitě stojí alespoň za zastavení.
Významné osobnosti
Nejvýznamnějšími osobnosti spojovanými s ostrovem Reichenau jsou určitě sv. Marek, apoštolové Petr a Pavel, sv. Pimin, Heřman z Reichenau a Walafrid Strabo opat kláštera v Reichenau.
Sv. Marek, jehož relikvie jsou umístěny od roku 749 v klášteře je zároveň jedním ze třech zdejších klášterních patronů. Další je Panna Marie, po které je stejně jako po Markovi pojmenován klášter. V tomto klášteře jsou uloženy nejen Svaté relikvie, ale je zde také pokladnice. Posledními, ale stejně důležitými jako ti předchozí jsou Petr a Pavel.
Sv. Primin jako zakladatel kláštera je nejdůležitějším ochráncem ostrova. Primin byl opat, biskup a misionář skotského původu (někde se uvádí irského). Jeho hrob je od roku 1576 v Innsbrucku a svátek na jeho počest se slaví 3. listopadu. Heřman z Reichenau je další zdejší osobností. Heřman byl středověký kronikář, učenec a básník. Celý život byl těžce postižený a připoutaný na vozík, roku 1020 vstoupil do kláštera v Reichenau, kde více než 30 let působil jako jeden z největších učenců své doby. S jeho jménem jsou spojována díla jako Salva Regina nebo Alma Redemptoris Mater. Jeho památka se připomíná 25. září.