Město Kostnice leží na hranici se Švýcarskem v oblasti zvané Švábsko. Půlka města se díky zmiňované hranici nachází v Německé republice a půlka ve Švýcarsku. Švýcarský název města je Kreuzlingen a německý Konstanz. Rozloha města je téměř 56km2 a žije v něm asi 81 000 obyvatel. Jedním z partnerských měst je také české město Tábor. Do Kostnice se můžete dostat:
Autem – máte na vybranou hned z několika parkovišť jak na Německé tak na Švýcarské straně
Autobusem – do města jezdí také z Prah pravidelná linka s jedním přestupem. Na území města je několik zastávek pro lepší orientaci a pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Vlakem – vlakové nádraží je situované do blízkosti autobusového, tím je usnadněná orientace pro návštěvníky, kteří se sem dopravují veřejnou hromadnou dopravou.
Lodí – jednou z možností jak se do města dopravit, je také lodní doprava z břehu města Meersburg ležícího na protější straně jezera.
Na kole – v celém okolí Bodamského jezera je rozšířená široká síť cyklotras pro aktivní návštěvníky.
V kostnici je velké množství zajímavých míst a historických památek. Pro Česko republiku je kostnice nejzajímavější kvůli své historické spojitosti s upálením Mistra Jana Husa. Mezi nejzajímavější místa, která stojí za návštěvu, určitě patří Husův dům, Husův kámen, Kristův kostel, dvoupatrová budova kostnické radnice, biskupská katedrála, křížová chodba, mariánský sloup nebo třeba kostel sv. Štěpána. Kdo by byl přesycen památkami, může se odreagovat v zdejších parcích a užívat si ruch města, případně krásné výhledy.
Husův dům a kámen
Husův dům najdete v blízkosti Římské brány v Hussenstrasse 64. Podle tradice tady měl Jan Hus se svým doprovodem trávit několik nocí. V roce 1785 byla na průčelí osazena menší Husova kamenná busta, kterou v roce 1878 následovala pamětní deska, kterou zde nalezneme dodnes. V roce 1922 dům zakoupilo konsorcium českých bank a dům tak přešel do vlastnictví České republiky. První expozice byla v domě otevřena v roce 1965 a zatím poslední expozice byla otevřena v roce 2015. Díky vlastnictví České republiky je tedy možné se v domě domluvit česky (nemusíte se bát, že nebude rozumět výkladu). Husův kámen je další připomínkou významného Čecha v tomto městě. Kámen je památkou upálení Mistra Jana Husa a Jeronýma Pražského, tzv. bludný kámen (balvan z Bodamského jezera nalezený při stavbě železnice) byl roku 1868 opatřen dvěma pamětními tabulkami, vsazen do travnaté plochy na kostnickém předměstí Paradise, a označen za místo Husova upálení.